Kontakta oss på Stora Enso Skog

Stora Enso Skog AB

Besöksadress: Åsgatan 22, 791 80 Falun
Växelnummer: 01046-40 000 (01046 är Stora Ensos eget riktnummer, lokaltaxa)
E-post:  skog.info@storaenso.com

  • Har du praktiska frågor? Exempelvis tillsyn, fastigheter, skogsvård eller beredskap i Stora Ensos egna skogar? Kontakta din lokala skogvaktare genom att filtrera i kontaktkorten nedan eller via vårt kontaktformulär.
  • Vill du sälja virke, eller har frågor kring din egen skog? Kontakta din lokala virkesköpare genom att filtrera i kontaktkorten nedan eller via vårt kontaktformulär.
  • Vill du lämna synpunkter på planerade eller slutförda åtgärder, eller har du information om skogen som vi borde känna till? Fyll i vårt kontakt- och samverkansformulär så hör vi av oss så snart vi kan.

Kontakta oss för att lära dig mer om våra skogstjänster och erbjudanden

Vi kommer att lagra och behandla de uppgifter du anger i formuläret för att kunna hantera din förfrågan.

Ditt samtycke är frivilligt, och du kan när som helst välja att återkalla det. Detta gör du antingen genom att klicka på länken som finns i varje e-postutskick från Stora Enso, eller genom att kontakta Stora Enso i enlighet med vår sekretesspolicy. Stora Enso behandlar dina personuppgifter ansvarsfullt. Om du vill ha mer information kan du läsa vår sekretesspolicy. Observera att vi även spårar trafiken från vår e-postmarknadsföring.

Våra skogvaktare

Henrik Furuström

Henrik Furuström

Områdeschef Skogsvård och Tillsyn Nord
0702902196 Henrik.Furustrom@storaenso.com

Stefan Olofsson

Områdeschef Skogsvård och Tillsyn Mitt
0705497091 stefan.olofsson@storaenso.com

Marco Boudreau

Marco Boudreau

Områdeschef Skogsvård och Tillsyn Sydväst
0761022513 marco.boudreau@storaenso.com

Mats Johnsson

Mats Johnsson

Skogvaktare Dalarna
0706528316 mats.x.johnsson@storaenso.com

Ludvika, Säter, Smedjebacken, Hedemora, Avesta, Norberg, Fagersta, Skinnskatteberg, Nora, Lindesberg, Hällefors, Ljusnarsberg

Lars-Erik Vindeland

Lars-Erik Vindeland

Skogvaktare Uppsala
0706117558 lars-erik.vindeland@storaenso.com

Ockelbo, Gävle, Sandviken, Hofors, Heby, Älvkarleby, Tierp, Östhammar

Lars Albinsson

Lars Albinsson

Skogvaktare Dalarna
0702328850 lars.albinsson@storaenso.com

Vansbro, Gagnef, Leksand, Orsa, Mora, Älvdalen, Malung-Sälen, Rättvik

Johan Hermansson

Skogvaktare Gävleborg
070-569 19 30 Johan.Hermansson@storaenso.com

Ljusdal

Torbjörn Häll

Torbjörn Häll

Skogvaktare Gävleborg
0702745354 torbjorn.hall@storaenso.com

Hudiksvall, Söderhamn, Bollnäs, Ovanåker

Mikael Olsson

Mikael Olsson

Skogvaktare Jämtland
0702063738 Mikael.pj.olsson@storaenso.com

Berg, Härjedalen

Emiliano Zocca

Skogvaktare Dalarna
0761034934 Emiliano.Zocca@storaenso.com

Leksand, Falun, Rättvik, Borlänge, Gagnef

Tomas Berggren

Skogvaktare Värmland
0703815603 tomas.berggren@storaenso.com

Torsby, Hagfors, S Malung-Sälen

Bo Melker Karlsson

Skogvaktare Värmland
0705571776 bomelker.karlsson@storaenso.com

Storfors, Hagfors, Kristinehamn, Filipstad, Karlskoga, Degerfors

Anders Niklasson

Anders Niklasson

Skogvaktare Värmland
0700011550 anders.niklasson@storaenso.com

Sunne, Munkfors, Forshaga, Karlstad, Hammarö, Kil, Hagfors

Christian Umeland

Christian Umeland

Skogvaktare Värmland
0727343705 christian.umeland@storaenso.com

Grums, Säffle, Arvika, Årjäng, Eda, Bengtsfors, Åmål, Mellerud, Munkedal, Färgelanda, Dals-Ed, Sotenäs, Tanum, Strömstad, Lysekil

Våra virkesköpare

Torbjörn Ameck

Torbjörn Ameck

Virkesköpare Jämtland
0706446334 torbjorn.ameck@storaenso.com

Härjedalen, Berg

Jan-Åke Blom

Jan-Åke Blom

Virkesköpare Gävleborg
0761391841 jan-ake.blom@storaenso.com

Ovanåker, V Bollnäs

Rickard Glahs

Rickard Glahs

Virkesköpare Gävleborg
0730896809 rickard.glahs@storaenso.com

Ljusdal

Mattias Engman

Mattias Engman

Virkesköpare Gävleborg
0705597724 mattias.engman@storaenso.com

N Bollnäs

Andreas Lund

Andreas Lund

Virkesköpare Gävleborg
0702509857 andreas.lund@storaenso.com

Söderhamn, Hudiksvall

Hans Persson

Hans Persson

Virkesköpare Gävleborg
0705761810 hans.e.persson@storaenso.com

S Bollnäs, V Söderhamn

Pär Frykberg

Pär Frykberg

Virkesköpare Dalarna
0730592728 par.frykberg@storaenso.com

Mora, Orsa, Älvdalen

Jörgen Hult

Jörgen Hult

Virkesköpare Dalarna
0703783275 jorgen.hult@storaenso.com

Vansbro

Erik Olsson

Erik Olsson

Virkesköpare Dalarna
0703605277 erik.j.olsson@storaenso.com

Malung-Sälen

Lewi Köppler

Lewi Köppler

Virkesköpare Dalarna
0762173835 lewi.koppler@storaenso.com

Falun, Rättvik

Niklas Bergström

Niklas Bergström

Virkesköpare Dalarna
0727335575 niklas.bergstrom@storaenso.com

Falun, Rättvik

Joakim Danielsson

Joakim Danielsson

Virkesköpare Dalarna
0761355617 joakim.danielsson@storaenso.com

Borlänge, Gagnef

Adam Gradén

Adam Gradén

Virkesköpare Dalarna
0702249685 adam.graden@storaenso.com

Leksand

Marcus Söderberg

Marcus Söderberg

Virkesköpare Dalarna
0730869620 marcus.soderberg@storaenso.com

Falun

Joakim Jansson

Joakim Jansson

Virkesköpare Dalarna
0722123700 joakim.jansson@storaenso.com

Ludvika

Johan Silvermark

Johan Silvemark

Virkesköpare Virkesköpare Dalarna
0761295177 johan.silvemark@storaenso.com

Avesta, Hedemora, Fagersta, Norberg, Säter, Smedjebacken, Skinnskatteberg

Mats Andersson

Mats Andersson

Virkesköpare Gävleborg
0736628633 mats.x.andersson@storaenso.com

Hofors, Sandviken

Lars Berglund

Lars Berglund

Virkesköpare Gävleborg
0706517552 lars.berglund@storaenso.com

Tierp, Älvkarleby, Östhammar, Hofors, Gävle

Olof Fernström

Olof Fernström

Virkesköpare Uppsala
0730738914 olof.fernstrom@storaenso.com

Heby Tärnsjö

Stefan Gustafsson

Stefan Gustafsson

Virkesköpare Gävleborg
0703285387 stefan.gustafsson@storaenso.com

Sandviken, Hedesunda

Conny Larsson

Conny Larsson

Virkesköpare Uppsala
0730828468 conny.larsson@storaenso.com

Östhammar

Ola Åström

Ola Åström

Virkesköpare Gävleborg
0725352023 ola.astrom@storaenso.com

Ockelbo

Michael Andersson

Michael Andersson

Virkesköpare Uppsala
0730775982 michael.lg.andersson@storaenso.com

Uppsala, Almunge, Järlåsa, Björklinge

Kjell Eliasson

Kjell Eliasson

Virkesköpare Västmanland
0761197311 kjell.x.eliasson@storaenso.com

Sala, Surahammar, Västerås, Västerfärnebo, Ramnäs

Jakob Eriksson

Virkesköpare Västmanland
0705596230 jakob.x.eriksson@storaenso.com

Enköping, Västerås, Hallstahammar, Köping

Roger Eriksson

Roger Eriksson

Virkesköpare Stockholm
0730692650 roger.k.eriksson@storaenso.com

N Stockholm, Hallstavik, Norrtälje, Täby, Knutby, Rimbo

Börje Hellman

Börje Hellman

Virkesköpare Stockholm
0702467226 borje.hellman@storaenso.com

S Stockholm, Södermanland

Peter Stureson

Peter Stureson

Virkesköpare Uppsala
0706206899 peter.stureson@storaenso.com

Heby, Sala, Fjärdhundra, Huddunge, Österunda

Niklas Wessmark

Niklas Wessmark

Virkesköpare Stockholm
0730692785 niklas.wessmark@storaenso.com

Enköping, Örsundsbro, Knivsta, Bålsta, Märsta

Maria Jansson

Maria Janson

Virkesköpare Örebro
0725037440 maria.janson@storaenso.com

Hällefors, Ljusnarsberg, Kopparberg, Ramsberg, Grythyttan

Magnus Löthgren

Magnus Löthgren

Virkesköpare Örebro
0761185411 magnus.lothgren@storaenso.com

Lindesberg, Nora, Fellingsbro, Nyhyttan

Tomas Berggren

Skogvaktare Värmland
0703815603 tomas.berggren@storaenso.com

Torsby, Hagfors, S Malung-Sälen

Johan Edin

Virkesköpare Värmland
0722287755 johan.edin@storaenso.com

Östmark

Erik Lennartsson

Virkesköpare Värmland
0730888113 erik.lennartsson@storaenso.com

Torsby

Andreas Nord

Virkesköpare Värmland
0705619912 andreas.nord.ext@storaenso.com

Hagfors, Torsby

Christer Sandberg

Virkesköpare Värmland
0703333035 christer.sandberg@storaenso.com

Torsby

Tomas Carlsson

Tomas Carlsson

Virkesköpare Värmland
0705196300 tomas.carlsson@storaenso.com

Ö Sunne

Robin Hed

Robin Hed

Virkesköpare Värmland
0722066600 robin.hed@storaenso.com

Forshaga samt del av Munkfors

Adam Holm

Adam Holm

Virkesköpare Värmland
0730616955 adam.holm@storaenso.com

Karlstad, Hammarö

Oskar Nilsson

Oskar Nilsson

Virkesköpare Värmland
0761069735 oskar.nilsson@storaenso.com

V Sunne

Andreas Axnér

Andreas Axnér

Virkesköpare Värmland
0703950428 andreas.axner@storaenso.com

Kristinehamn, Storfors, Filipstad, Degerfors

Simon Carlsson

Virkesköpare Värmland
0738213563 simon.carlsson@storaenso.com

Filipstad, Hagfors, Storfors

Mattias Andersson

Virkesköpare Värmland
0761028768 mattias.b.andersson@storaenso.com

Gunnarskog. Föräldraledig tom 16 aug.

Per-Anders Andersson

Virkesköpare Värmland
0706667924 per-anders.andersson@storaenso.com

Arvika vik för Mattias Andersson, föräldraledig

Jan Arvidsson

Virkesköpare Västra Götaland
0727268805 jan.arvidsson@storaenso.com

Bengtsfors, Åmål, Mellerud

Hannes Blomstrand

Virkesköpare Värmland
0738051940 hannes.blomstrand@storaenso.com

Årjäng

Marie Claesson

Virkesköpare Värmland
0730365665 marie.claesson@storaenso.com

Eda

Thomas Gabrielsson

Virkesköpare Värmland
0705285205 thomas.gabrielsson@storaenso.com

Arvika, Årjäng

Leif Johansson

Virkesköpare Värmland
0706801813 leif.x.johansson@storaenso.com

Arvika, Brunskog, Klässbol

Daniel Johansson

Virkesköpare Värmland
0725505935 daniel.johansson@storaenso.com

Säffle, Grums

Niklas Karlsson

Virkesköpare Västra Götaland
0702935183 niklas.x.karlsson@storaenso.com

Bohuslän

Melker Magnusson

Virkesköpare Västra Götaland
0738051758 melker.magnusson@storaenso.com

Dals-Ed, Färgelanda, Bäckefors

Mats Wassberg

Virkesköpare Värmland
0703182379 mats.wassberg@storaenso.com

Svanskog, Säffle, Långserud

Fastighetsavdelningen

Mikael Perers

Mikael Perérs

Fastighetschef
0703279701 mikael.perers@storaenso.com

Clas Mårtensson

Claes Mårtenson

Områdesansvarig, fastigheter Dalarna
070-272 10 90 claes.martenson@storaenso.com

Falun, Leksand, Rättvik

Erik Rost

Erik Rost

Områdesansvarig, fastigheter Gävleborg
0730512151 erik.rost@storaenso.com

Bollnäs, Ovanåker, Söderhamn, Malung-Sälen, Mora, Orsa, Älvdalen, Ljusdal, Gävle, Tierp, Älvkarleby, Ockelbo, Bollnäs

Marie Louise Sölscher

Områdesansvarig, fastigheter Dalarna
0734155505 marielouise.solscher@storaenso.com

Borlänge, Gagnef, Vansbro, Ludvika, Smedjebacken, Säter, Hällefors, Ljusnarsberg, Ludvika

Maria Stenqvist

Maria Stenqvist

Områdesansvarig, fastigheter Värmland
076-899 22 05 maria.stenqvist@storaenso.com

Härjedalen, Malung-Sälen och Värmland

Jonas Sjans

Jonas Sjans

Vindkraftsansvarig
0702265518 Jonas.Sjans@storaenso.com

Våra mediakontakter

Agnes Hejll

Kommunikationschef
072-392 98 88 agnes.hejll@storaenso.com

Vår ledningsgrupp

Christian Bergman

Funktionschef Lokala köp
070-578 23 05 christian.bergman@storaenso.com

Henrik Lenning

Henrik Lenning

Funktionschef Skog
0703807826 henrik.lenning@storaenso.com

Rebecka Rödin

Funktionschef Drivning
070-652 40 72 rebecka.rodin@storaenso.com

Johan Djurberg

Funktionschef Virke
070-363 86 59 johan.djurberg@storaenso.com

Petra Edin

VD-assistent
073-840 02 12 petra.edin@storaenso.com

Per Fenger-Krog

Funktionschef Verksamhetssupport, HR-chef
070-662 79 05 per.fenger-krog@storaenso.com

Lovisa Haglöf

Funktionschef Strategi och utveckling
076-784 63 02 lovisa.haglof@storaenso.com

Agnes Hejll

Kommunikationschef
072-392 98 88 agnes.hejll@storaenso.com

Thomas Lindh

Ekonomichef
073-070 29 71 thomas.lindh@storaenso.com

Karl Narfström

Inköpschef
073-068 53 08 karl.narfstrom@storaenso.com

Jörgen Olofsson

Funktionschef Transport
070-6508456 jorgen.olofsson@storaenso.com

Maria Saxe, hållbarhetschef

Maria Saxe

Hållbarhetschef
073-662 86 50 maria.saxe@storaenso.com

Peter Sondelius

VD Stora Enso Bioenergi AB
070-328 22 87 peter.sondelius@storaenso.com