Kontakta oss på Stora Enso Skog

Beroende på vilken typ av ärende du har kan tiden för återkoppling variera. Självklart försöker vi hantera alla ärenden så fort som möjligt men vår ambition är att åtminstone återkoppla ett ärende inom tre veckor.

Jag vill hitta en specifik kontaktperson

Jag vill fylla i kontaktformuläret

Jag vill lämna synpunkter

Stora Enso Skog AB

Besöksadress: Åsgatan 22, 791 80 Falun
Växelnummer: 01046-40 000 (01046 är Stora Ensos eget riktnummer, lokaltaxa)
E-post:  skog.info@storaenso.com

Kontakta oss för att lära dig mer om våra skogstjänster och erbjudanden

Vi kommer att lagra och behandla de uppgifter du anger i formuläret för att kunna hantera din förfrågan.

Ditt samtycke är frivilligt, och du kan när som helst välja att återkalla det. Detta gör du antingen genom att klicka på länken som finns i varje e-postutskick från Stora Enso, eller genom att kontakta Stora Enso i enlighet med vår sekretesspolicy. Stora Enso behandlar dina personuppgifter ansvarsfullt. Om du vill ha mer information kan du läsa vår sekretesspolicy. Observera att vi även spårar trafiken från vår e-postmarknadsföring.

Har du praktiska frågor om Stora Ensos marker?

Våra skogvaktare kan svara på praktiska frågor om Stora Ensos marker, till exempel om tillsyn, skogsvård eller beredskap i Stora Ensos egna skogar. Kontakta din lokala skogvaktare genom att filtrera i kontaktkorten. Du kan självklart också använda kontaktformuläret eller ringa till vår växel.

Vill du lämna synpunkter på planerade eller slutförda åtgärder, eller har du information om skogen som vi borde känna till? Fyll i vårt kontakt- och samverkansformulär så hör vi av oss så snart vi kan.

Våra skogvaktare

Viktoria Woxlin

Områdeschef skogsvård och tillsyn Nord
0734402077 viktoria.woxlin@storaenso.com

Stefan Olofsson

Områdeschef Skogsvård och Tillsyn Mitt
0705497091 stefan.olofsson@storaenso.com

Marco Boudreau

Marco Boudreau

Områdeschef Skogsvård och Tillsyn Sydväst
0761022513 marco.boudreau@storaenso.com

Mats Johnsson

Mats Johnsson

Skogvaktare Dalarna, Västmanland, Örebro
0706528316 mats.x.johnsson@storaenso.com

Ludvika, Säter, Smedjebacken, Hedemora, Avesta, Norberg, Fagersta, Skinnskatteberg, Nora, Lindesberg, Hällefors, Ljusnarsberg

Lars-Erik Vindeland

Lars-Erik Vindeland

Skogvaktare Uppsala, Gävleborg
0706117558 lars-erik.vindeland@storaenso.com

Ockelbo, Gävle, Sandviken, Hofors, Heby, Älvkarleby, Tierp, Östhammar

Lars Albinsson

Lars Albinsson

Skogvaktare Dalarna
0702328850 lars.albinsson@storaenso.com

Vansbro, Gagnef, Leksand, Orsa, Mora, Älvdalen, Malung-Sälen, Rättvik

Johan Hermansson

Skogvaktare Gävleborg
070-569 19 30 Johan.Hermansson@storaenso.com

Ljusdal

Torbjörn Häll

Torbjörn Häll

Skogvaktare Gävleborg
0702745354 torbjorn.hall@storaenso.com

Hudiksvall, Söderhamn, Bollnäs, Ovanåker

Mikael Olsson

Mikael Olsson

Skogvaktare Jämtland
0702063738 Mikael.pj.olsson@storaenso.com

Berg, Härjedalen

Emiliano Zocca

Skogvaktare Dalarna
0761034934 Emiliano.Zocca@storaenso.com

Leksand, Falun, Rättvik, Borlänge, Gagnef

Tomas Berggren

Skogvaktare Värmland, Dalarna
0703815603 tomas.berggren@storaenso.com

Torsby, Hagfors, S Malung-Sälen

Bo Melker Karlsson

Skogvaktare Värmland, Örebro
0705571776 bomelker.karlsson@storaenso.com

Storfors, Hagfors, Kristinehamn, Filipstad, Karlskoga, Degerfors

Anders Niklasson

Anders Niklasson

Skogvaktare Värmland
0700011550 anders.niklasson@storaenso.com

Sunne, Munkfors, Forshaga, Karlstad, Hammarö, Kil, Hagfors

Christian Umeland

Christian Umeland

Skogvaktare Värmland, Västra Götaland
0727343705 christian.umeland@storaenso.com

Grums, Säffle, Arvika, Årjäng, Eda, Bengtsfors, Åmål, Mellerud, Munkedal, Färgelanda, Dals-Ed, Sotenäs, Tanum, Strömstad, Lysekil

Vill du sälja virke, eller har frågor kring din egen skog?

Kontakta din lokala virkesköpare genom att filtrera fram din region. Självklart kan du också kontakta oss genom vårt kontaktformulär eller ringa vår växel. 

Våra virkesköpare

Torbjörn Ameck

Virkesköpare Jämtland
0706446334 torbjorn.ameck@storaenso.com

Härjedalen, Berg

Jan-Åke Blom

Jan-Åke Blom

Virkesköpare Gävleborg
0761391841 jan-ake.blom@storaenso.com

Ovanåker, V Bollnäs

Rickard Glahs

Rickard Glahs

Virkesköpare Gävleborg
0730896809 rickard.glahs@storaenso.com

Ljusdal

Mattias Engman

Mattias Engman

Virkesköpare Gävleborg
0705597724 mattias.engman@storaenso.com

N Bollnäs

Andreas Lund

Andreas Lund

Virkesköpare Gävleborg
0702509857 andreas.lund@storaenso.com

Söderhamn, Hudiksvall

Hans Persson

Hans Persson

Virkesköpare Gävleborg
0705761810 hans.e.persson@storaenso.com

S Bollnäs, V Söderhamn

Pär Frykberg

Pär Frykberg

Virkesköpare Dalarna
0730592728 par.frykberg@storaenso.com

Mora, Orsa, Älvdalen

Jörgen Hult

Jörgen Hult

Virkesköpare Dalarna
0703783275 jorgen.hult@storaenso.com

Vansbro

Erik Olsson

Erik Olsson

Virkesköpare Dalarna
0703605277 erik.j.olsson@storaenso.com

Malung-Sälen

Lewi Köppler

Lewi Köppler

Virkesköpare Dalarna
0762173835 lewi.koppler@storaenso.com

Falun, Rättvik (föräldraledig)

Niklas Bergström

Niklas Bergström

Virkesköpare Dalarna
0727335575 niklas.bergstrom@storaenso.com

Falun, Rättvik

Joakim Danielsson

Joakim Danielsson

Virkesköpare Dalarna
0761355617 joakim.danielsson@storaenso.com

Borlänge, Gagnef (föräldraledig)

Adam Gradén

Adam Gradén

Virkesköpare Dalarna
0702249685 adam.graden@storaenso.com

Leksand

Marcus Söderberg

Marcus Söderberg

Virkesköpare Dalarna
0730869620 marcus.soderberg@storaenso.com

Falun

Joakim Jansson

Joakim Jansson

Virkesköpare Dalarna
0722123700 joakim.jansson@storaenso.com

Ludvika

Johan Silvermark

Johan Silvemark

Virkesköpare Dalarna, Västmanland
0761295177 johan.silvemark@storaenso.com

Avesta, Hedemora, Fagersta, Norberg, Säter

Mats Andersson

Mats Andersson

Virkesköpare Gävleborg
0736628633 mats.x.andersson@storaenso.com

Hofors, Sandviken

Lars Berglund

Lars Berglund

Virkesköpare Gävleborg, Uppsala
0706517552 lars.berglund@storaenso.com

Tierp, Älvkarleby, Gävle

Olof Fernström

Olof Fernström

Virkesköpare Uppsala
0730738914 olof.fernstrom@storaenso.com

Heby Tärnsjö

Stefan Gustafsson

Stefan Gustafsson

Virkesköpare Gävleborg
0703285387 stefan.gustafsson@storaenso.com

Sandviken, Hedesunda

Conny Larsson

Conny Larsson

Virkesköpare Uppsala
0730828468 conny.larsson@storaenso.com

Östhammar

Ola Åström

Ola Åström

Virkesköpare Gävleborg
0725352023 ola.astrom@storaenso.com

Ockelbo

Michael Andersson

Virkesköpare Uppsala
0730775982 michael.lg.andersson@storaenso.com

Uppsala, Almunge, Järlåsa, Björklinge

Jakob Eriksson

Virkesköpare Västmanland, Uppsala
0705596230 jakob.x.eriksson@storaenso.com

Enköping, Västerås, Hallstahammar, Köping

Roger Eriksson

Virkesköpare Stockholm
0730692650 roger.k.eriksson@storaenso.com

N Stockholm, Hallstavik, Norrtälje, Täby, Knutby, Rimbo

Börje Hellman

Virkesköpare Stockholm, Södermanland
0702467226 borje.hellman@storaenso.com

S Stockholm, Södermanland

Peter Stureson

Virkesköpare Uppsala
0706206899 peter.stureson@storaenso.com

Heby, Sala, Fjärdhundra, Huddunge, Österunda

Niklas Wessmark

Virkesköpare Stockholm, Uppsala
0730692785 niklas.wessmark@storaenso.com

Enköping, Örsundsbro, Knivsta, Bålsta, Märsta

Maria Janson

Virkesköpare Örebro
0725037440 maria.janson@storaenso.com

Hällefors, Ljusnarsberg, Kopparberg, Ramsberg, Grythyttan

Magnus Löthgren

Virkesköpare Örebro
0761185411 magnus.lothgren@storaenso.com

Lindesberg, Nora, Fellingsbro, Nyhyttan

Johan Edin

Virkesköpare Värmland
0722287755 johan.edin@storaenso.com

Östmark

Andreas Nord

Virkesköpare Värmland
0705619912 andreas.nord.ext@storaenso.com

Ekshärad, samt tf Övre Klarälvsdalen

Christer Sandberg

Virkesköpare Värmland
0703333035 christer.sandberg@storaenso.com

Torsby

Tomas Carlsson

Tomas Carlsson

Virkesköpare Värmland
0705196300 tomas.carlsson@storaenso.com

Östra Sunne

Robin Hed

Robin Hed

Virkesköpare Värmland
0722066600 robin.hed@storaenso.com

Forshaga samt del av Munkfors

Adam Holm

Adam Holm

Virkesköpare Värmland
0730616955 adam.holm@storaenso.com

Karlstad, Hammarö

Oskar Nilsson

Oskar Nilsson

Virkesköpare Värmland
0761069735 oskar.nilsson@storaenso.com

Västra Sunne

Andreas Axnér

Andreas Axnér

Virkesköpare Värmland
0703950428 andreas.axner@storaenso.com

Kristinehamn, Storfors, Filipstad, Degerfors

Simon Carlsson

Virkesköpare Värmland
0738213563 simon.carlsson@storaenso.com

Filipstad, Hagfors, Storfors

Mattias Andersson

Virkesköpare Värmland
0761028768 mattias.b.andersson@storaenso.com

Gunnarskog

Jan Arvidsson

Virkesköpare Västra Götaland
0727268805 jan.arvidsson@storaenso.com

Bengtsfors, Åmål, Mellerud

Hannes Blomstrand

Virkesköpare Värmland
0738051940 hannes.blomstrand@storaenso.com

Årjäng Vikarierande i Dals-Ed, Färgelanda och Bäckefors

Marie Claesson

Virkesköpare Värmland
0730365665 marie.claesson@storaenso.com

Eda

Thomas Gabrielsson

Virkesköpare Värmland
0705285205 thomas.gabrielsson@storaenso.com

Älgå

Leif Johansson

Virkesköpare Värmland
0706801813 leif.x.johansson@storaenso.com

Arvika, Brunskog, Klässbol

Daniel Johansson

Virkesköpare Värmland
0725505935 daniel.johansson@storaenso.com

Säffle, Grums

Niklas Karlsson

Virkesköpare Västra Götaland
070-293 51 83 niklas.x.karlsson@storaenso.com

Bohuslän

Mats Wassberg

Virkesköpare Värmland
0703182379 mats.wassberg@storaenso.com

Svanskog, Säffle, Långserud

Emilie Björkman

Virkesköpare Dalarna
0701474755 emilie.bjorkman@storaenso.com

Borlänge, Gagnef

Madeleine Gustavsson

Virkesköpare Västmanland, Dalarna
0701746294 madeleine.gustavsson@storaenso.com

Smedjebacken, Skinnskatteberg

Andreas Steineck

Virkesköpare Västmanland
0702584608 andreas.steineck@storaenso.com

Sala, Surahammar, Västerfärnebo, Ramnäs

Simon Liljergren

Virkesköpare Dalarna
0725062018 simon.liljergren@storaenso.com

Falun, Rättvik

Henrik Berglund

Virkesköpare Värmland
0702532792 henrik.berglund@storaenso.com

Norra Ny, Ambjörby

Fastighetsavdelningen

Fastighetsavdelningen Stora Enso Skog

skog.fastigheter@storaenso.com

Mikael Perers

Mikael Perérs

Fastighetschef
0703279701 mikael.perers@storaenso.com

Clas Mårtensson

Claes Mårtenson

Områdesansvarig, fastigheter Dalarna
070-272 10 90 claes.martenson@storaenso.com

Falun, Leksand, Rättvik, Malung-Sälen

Erik Rost

Erik Rost

Områdesansvarig, fastigheter Gävleborg, Dalarna, Uppsala, Jämtland
0730512151 erik.rost@storaenso.com

Härjedalen, Bollnäs, Ovanåker, Söderhamn, Mora, Orsa, Älvdalen, Ljusdal, Gävle, Tierp, Älvkarleby, Ockelbo, Bollnäs

Marie Louise Sölscher

Områdesansvarig, fastigheter Dalarna, Örebro
0734155505 marielouise.solscher@storaenso.com

Borlänge, Gagnef, Vansbro, Ludvika, Smedjebacken, Säter, Hällefors, Ljusnarsberg, Ludvika

Maria Stenqvist

Maria Stenqvist

Områdesansvarig, fastigheter Värmland
076-899 22 05 maria.stenqvist@storaenso.com

Värmland

Jonas Sjans

Jonas Sjans

Vindkraftsansvarig
0702265518 Jonas.Sjans@storaenso.com

Våra mediakontakter

Agnes Hejll

Agnes Hejll

Kommunikationschef
072-392 98 88 agnes.hejll@storaenso.com

Vår ledningsgrupp

Christian Bergman

Funktionschef Lokala köp
070-578 23 05 christian.bergman@storaenso.com

Henrik Lenning

Henrik Lenning

Funktionschef Skog
0703807826 henrik.lenning@storaenso.com

Rebecka Rödin

Funktionschef Drivning
070-652 40 72 rebecka.rodin@storaenso.com

Johan Djurberg

Funktionschef Virke
070-363 86 59 johan.djurberg@storaenso.com

Petra Edin

VD-assistent
073-840 02 12 petra.edin@storaenso.com

Per Fenger-Krog

Funktionschef Verksamhetssupport, HR-chef
070-662 79 05 per.fenger-krog@storaenso.com

Lovisa Haglöf

Funktionschef Strategi och utveckling
076-784 63 02 lovisa.haglof@storaenso.com

Agnes Hejll

Agnes Hejll

Kommunikationschef
072-392 98 88 agnes.hejll@storaenso.com

Thomas Lindh

Ekonomichef
073-070 29 71 thomas.lindh@storaenso.com

Karl Narfström

Inköpschef
073-068 53 08 karl.narfstrom@storaenso.com

Jörgen Olofsson

Funktionschef Transport
070-6508456 jorgen.olofsson@storaenso.com

Maria Saxe, hållbarhetschef

Maria Saxe

Hållbarhetschef
073-662 86 50 maria.saxe@storaenso.com

Peter Sondelius

VD Stora Enso Bioenergi AB
070-328 22 87 peter.sondelius@storaenso.com

Vägsamfälligheter

Mervärdesskattebesked
Enligt förordning SFS 1973/928 äger delägare i en samfällighet rätt att avlyfta den mervärdesskatt som debiterats föreningen utan att denna därför behöver registreras som skatteskyldig.  Vi behöver det senast den 31 januari, som avser föregående års uppgifter.  

Formulär för momsredovisning

För vägavgifter från vägföreningar där Stora Enso är andelsägare

Fakturaadress:
Stora Enso Skog och Mark AB
Åsgatan 22
791 80 Falun
Ref: Skog Inköp

Skicka fakturan i PDF format till storaenso.se@maildrop.wm.net alternativt som e-faktura. Se PDF för mera information.
Frågor om vägavgifter skickas till skog.inkop@storaenso.com

Mer information om fakturor till Stora Enso skog och mark AB

PDF
Faktura vägsamfälligheter
224.51 KB
Download