Beroende på vilken typ av ärende du har kan tiden för återkoppling variera. Självklart försöker vi hantera alla ärenden så fort som möjligt men vår ambition är att åtminstone återkoppla ett ärende inom tre veckor. Har du frågor, synpunkter eller klagomål gällande vårt skogsbruk eller våra certifieringar? Här hittar du samverkansformuläret för synpunkter och klagomål


Stora Enso Skog AB

Besöksadress: Åsgatan 22, 791 80 Falun
Växelnummer: 01046-40 000 (01046 är Stora Ensos eget riktnummer, lokaltaxa)
E-post:  skog.info@storaenso.com

Kontakta oss för att lära dig mer om våra skogstjänster och erbjudanden

Den information du lämnar i formuläret används och lagras för att bearbeta din förfrågan och, om du har godkänt cookies, för att förbättra användarupplevelsen.

Ditt samtycke är frivilligt, och du kan när som helst välja att återkalla det. Detta gör du antingen genom att klicka på länken som finns i varje e-postutskick från Stora Enso, eller genom att kontakta Stora Enso i enlighet med vår sekretesspolicy. Stora Enso behandlar dina personuppgifter ansvarsfullt. Om du vill ha mer information kan du läsa vår sekretesspolicy. Observera att vi även spårar trafiken från vår e-postmarknadsföring.

Har du praktiska frågor om Stora Ensos marker?

Våra skogvaktare kan svara på praktiska frågor om Stora Ensos marker, till exempel om tillsyn, skogsvård eller beredskap i Stora Ensos egna skogar. Kontakta din lokala skogvaktare genom att filtrera i kontaktkorten. Du kan självklart också använda kontaktformuläret eller ringa till vår växel.

Vill du lämna synpunkter på planerade eller slutförda åtgärder, eller har du information om skogen som vi borde känna till? Fyll i vårt kontakt- och samverkansformulär så hör vi av oss så snart vi kan.

Våra skogvaktare

Viktoria Woxlin

Områdeschef skogsvård och tillsyn Nord
0734402077 viktoria.woxlin@storaenso.com

Stefan Olofsson

Områdeschef Skogsvård och Tillsyn Mitt
0705497091 stefan.olofsson@storaenso.com

Marco Boudreau

Marco Boudreau

Områdeschef Skogsvård och Tillsyn Sydväst
0761022513 marco.boudreau@storaenso.com

Mats Johnsson

Mats Johnsson

Skogvaktare Dalarna, Västmanland, Örebro
0706528316 mats.x.johnsson@storaenso.com

Ludvika, Säter, Smedjebacken, Hedemora, Avesta, Norberg, Fagersta, Skinnskatteberg, Nora, Lindesberg, Hällefors, Ljusnarsberg

Lars-Erik Vindeland

Lars-Erik Vindeland

Skogvaktare Uppsala, Gävleborg
0706117558 lars-erik.vindeland@storaenso.com

Ockelbo, Gävle, Sandviken, Hofors, Heby, Älvkarleby, Tierp, Östhammar

Torbjörn Häll

Torbjörn Häll

Skogvaktare Gävleborg
0702745354 torbjorn.hall@storaenso.com

Hudiksvall, Söderhamn, Bollnäs, Ovanåker, Ljusdal

Mikael Olsson

Mikael Olsson

Skogvaktare Jämtland
0702063738 Mikael.pj.olsson@storaenso.com

Härjedalen

Tomas Berggren

Skogvaktare Värmland, Dalarna
0703815603 tomas.berggren@storaenso.com

Torsby, Hagfors

Anders Niklasson

Anders Niklasson

Skogvaktare Värmland
0700011550 anders.niklasson@storaenso.com

Sunne, Munkfors, Forshaga, Karlstad, Hammarö, Kil, Hagfors

Christian Umeland

Christian Umeland

Skogvaktare Värmland, Västra Götaland
0727343705 christian.umeland@storaenso.com

Grums, Säffle, Arvika, Årjäng, Eda, Bengtsfors, Åmål, Mellerud, Munkedal, Färgelanda, Dals-Ed, Sotenäs, Tanum, Strömstad, Lysekil

Lene-Maj Willander

Skogvaktare Värmland, Örebro
0738400219 lene-maj.willander@storaenso.com

Storfors, Hagfors, Kristinehamn, Filipstad, Karlskoga, Degerfors

Marilinn Lauridsen Andersson

Skogsvaktare Dalarna
0702561074 marilinn.lauridsen.andersson@storaenso.com

Vansbro, Gagnef, Leksand, Orsa, Mora, Älvdalen, Malung-Sälen

Per Mellqvist

Skogsvaktare Dalarna
0705226698 per.mellqvist@storaenso.com

Falun, Borlänge, Rättvik

Vill du sälja virke, eller har frågor kring din egen skog?

Kontakta din lokala virkesköpare genom att filtrera fram din region. Självklart kan du också kontakta oss genom vårt kontaktformulär eller ringa vår växel. 

Våra virkesköpare

Adam Gradén

Virkesköpare Dalarna
0702249685 adam.graden@storaenso.com

Leksand, Dala Floda, Nås, Järna.

Andreas Bergstrand

Virkesköpare Uppsala, Västmanland
070-2061623 andreas.bergstrand@storaenso.com

Tärnsjö, Östervåla, Möklinta

Andreas Nord

Virkesköpare Värmland
0705619912 andreas.nord.ext@storaenso.com

Ekshärad, samt tf Övre Klarälvsdalen

Andreas Steineck

Virkesköpare Uppsala
0702584608 andreas.steineck@storaenso.com

Järlåsa, Bälinge, Björklinge, Storvreta

Andreas Lund

Virkesköpare Gävleborg
0702509857 andreas.lund@storaenso.com

Söderhamn, Hudiksvall

Anton Östman

Virkesköpare Uppsala, Stockholm
0702588266 Anton.ostman@storaenso.com

Enköping, Örsundsbro, Knivsta, Bålsta, Märsta, Norra Stockholm, Täby

Christer Sandberg

Virkesköpare Värmland
0703333035 christer.sandberg@storaenso.com

Torsby

Christian Thunell

Virkesköpare Jämtland
0730587636 christian.thunell@storaenso.com

Härjedalen

Conny Larsson

Virkesköpare Uppsala, Stockholm
0730828468 conny.larsson@storaenso.com

Östhammar, Knutby och Hallstavik

Daniel Johansson

Virkesköpare Värmland
0725505935 daniel.johansson@storaenso.com

Östra Säffle, Grums

Emil Walfridsson

Virkesköpare Södermanland, Örebro
070-284 75 88 emil.walfridsson@storaenso.com

Eskilstuna, Gnesta, Nyköping, Katrineholm

Emilie Björkman

Virkesköpare Dalarna
0701474755 emilie.bjorkman@storaenso.com

Falun

Emma Persson

Virkesköpare Gävleborg
0702341046 Emma.persson@storaenso.com

Ockelbo

Erik Olsson

Virkesköpare Dalarna
0703605277 erik.j.olsson@storaenso.com

Malung-Sälen, Vansbro, Mora, Orsa, Älvdalen

Hans Persson

Virkesköpare Gävleborg
0705761810 hans.e.persson@storaenso.com

S Bollnäs, V Söderhamn

Henrik Berglund

Virkesköpare Värmland
0702532792 henrik.berglund@storaenso.com

Norra Ny, Ambjörby

Henrik Larsson

virkesköpare Värmland
+46702799024 henrik.larsson@storaenso.com

Karlstad, Hammarö

Jakob Eriksson

Virkesköpare Västmanland, Uppsala
0705596230 jakob.x.eriksson@storaenso.com

Enköping, Västerås, Hallstahammar, Köping

Jakob Holmer

Virkesköpare Västmanland
070-201 79 87 jakob.holmer@storaenso.com

Norra Västmanland

Joakim Danielsson

Virkesköpare Gävleborg
0761355617 joakim.danielsson@storaenso.com

Ovanåker

Johan Edin

Virkesköpare Värmland
0722287755 johan.edin@storaenso.com

Östmark

Johan Larsson

Virkesköpare Värmland
070-208 12 91 johan.2.larsson@storaenso.com

Västra Säffle, Svanskog och Långserud.

Johan Silvemark

Virkesköpare Dalarna, Västmanland
0761295177 johan.silvemark@storaenso.com

Avesta, Hedemora, Fagersta, Norberg, Säter

Kajsa André

Virkesköpare Södermanland, Stockholm
070-082 38 86 kajsa.andre@storaenso.com

S Stockholm, Södermanland

Lars Berglund

Virkesköpare Gävleborg, Uppsala
0706517552 lars.berglund@storaenso.com

Tierp, Älvkarleby, Tärnsjö

Lars Nordin

Virkesköpare Uppsala
0706-985146 lars.x.nordin@storaenso.com

Tierp, Älvkarleby, Hållnäs

Leif Johansson

Virkesköpare Värmland
0706801813 leif.x.johansson@storaenso.com

Arvika, Brunskog och Klässbol

Lewi Köppler

Virkesköpare Dalarna
0762173835 lewi.koppler@storaenso.com

Mora, Orsa, Rättvik

Linus Svedin

Vikesköpare Gävleborg
070-2207119 linus.svedin@storaenso.com

Ljusdal

Marcus Söderberg

Virkesköpare Dalarna
0730869620 marcus.soderberg@storaenso.com

Falun

Maria Janson

Virkesköpare Örebro, Dalarna
0725037440 maria.janson@storaenso.com

Hällefors, Ljusnarsberg, Ramsberg, Grängesberg

Mattias Andersson

Virkesköpare Värmland
0761028768 mattias.b.andersson@storaenso.com

Gunnarskog

Mattias Berglund

Virkesköpare Gävleborg
0761-391841 mattias.berglund@storaenso.com

Ovanåker

Magnus Andersson

Virkesköpare Dalarna
0700908085 magnus.2.andersson@storaenso.com

Säter, Hedemora

Marie Claesson

Virkesköpare Värmland
0730365665 marie.claesson@storaenso.com

Eda

Martin Sjöberg

Virkesköpare Stockholm
070-2125123 martin.x.sjoberg@storaenso.com

Norrtälje, Norra Stockholm, Täby

Mattias Engman

Virkesköpare Gävleborg
0705597724 mattias.engman@storaenso.com

Norra Bollnäs

Molly Axelsson

Virkesköpare Dalarna
070-2838314 molly.axelsson@storaenso.com

Borlänge, Gagnef

Niklas Bergström

Virkesköpare Dalarna
0727335575 niklas.bergstrom@storaenso.com

Falun, Rättvik

Niklas Karlsson

Virkesköpare Västra Götaland
070-293 51 83 niklas.x.karlsson@storaenso.com

Bohuslän

Oskar Nilsson

Virkesköpare Värmland
0761069735 oskar.nilsson@storaenso.com

Västra Sunne

Patrik Edvardsson

Virkesköpare Västra Götaland
072-7268805 patrik.edvardsson@storaenso.com

Bengtsfors

Peter Stureson

Virkesköpare Uppsala
0706206899 peter.stureson@storaenso.com

Heby, Sala, Fjärdhundra, Huddunge, Österunda

Rasmus Karlsson

Virkesköpare Dalarna
0702-312016 rasmus.x.karlsson@storaenso.com

Ludvika, Nyhammar, Fredriksberg

Richard Lindqvist

Virkesköpare Dalarna
070-3118549 richard.lindqvist@storaenso.com

Söderbärke

Simon Carlsson

Virkesköpare Värmland, Örebro
0738213563 simon.carlsson@storaenso.com

Filipstad, Hagfors, Storfors

Stefan Danielsson

Virkesköpare Västra Götaland
070-2162319 stefan.danielsson@storaenso.com

Dals-Ed, Färgelanda, Bäckefors

Tomas Carlsson

Virkesköpare Värmland
0705196300 tomas.carlsson@storaenso.com

Östra Sunne

Torbjörn Ameck

Virkesköpare Jämtland
0706446334 torbjorn.ameck@storaenso.com

Härjedalen, Berg

Victoria Widin

Virkesköpare Värmland
070-00 27 645 victoria.widin@storaenso.com

Älgå/Årjäng

Fastighetsavdelningen

Sjö med dimma

Fastighetsavdelningen Stora Enso Skog

Om du inte har en bestämd kontaktperson
skog.fastigheter@storaenso.com

Erik Rost

Erik Rost

Fastighetschef
0730512151 erik.rost@storaenso.com

Anders Åkerlind

Områdesansvarig fastigheter Värmland
070-284 77 95 anders.akerlind@storaenso.com

Arvika, Eda, Forshaga, Karlstad, Västra delen av Hagfors, Säffle, Kil, Grums, Munkfors ,Sunne och Årjäng

Clas Mårtensson

Claes Mårtenson

Områdesansvarig, fastigheter Dalarna
070-272 10 90 claes.martenson@storaenso.com

Falun, Leksand, Rättvik, Malung-Sälen, Mora, Orsa, Älvdalen

Marie Louise Sölscher

Områdesansvarig, fastigheter Dalarna, Örebro
0734155505 marielouise.solscher@storaenso.com

Borlänge, Gagnef, Vansbro, Ludvika, Smedjebacken, Säter, Hällefors, Ljusnarsberg, Ludvika

Maria Stenqvist

Maria Stenqvist

Områdesansvarig, fastigheter Värmland, Jämtland
076-899 22 05 maria.stenqvist@storaenso.com

Filipstad, Hagfors, Härjedalen, Kristinehamn, Malung-Sälen, Storfors, Torsby

Mattias Arvids

Områdesansvarig, fastigheter Västmanland, Gävleborg, Uppsala
070-273 61 53 mattias.arvids@storaenso.com

Hälsingland, Gästrikland, Uppland

Emil Thalin

Vindkraftschef
070-284 77 69 emil.thalin@storaenso.com

Magnus Bergman

Vindkraftsansvarig
0706702108 magnus.bergman@storaenso.com

Våra mediakontakter

Emelie von Bothmer

Kommunikationschef
073-23 23 644 emelie.von.bothmer@storaenso.com

Kontaktpersoner, Stora Enso Plantor

Andreas Alexandre

Funktionschef, Stora Enso Plantor
070-598 56 03 andreas.alexandre@storaenso.com

Josefine Wahlkvist

Beställningar & leverans, Stora Enso Plantor
073-024 31 12 josefine.wahlkvist@storaenso.com

Jonas Hedén

Plantskolechef Nässja, Stora Enso Plantor
070-309 99 34 jonas.heden@storaenso.com

Elisabet Dolff

Plantskolechef Sör Amsberg, Stora Enso Plantor
070-201 15 89 Elisabet.Dolff@storaenso.com

Carolina André

Plantskolechef Sjögränd, Stora Enso Plantor
070-216 08 71 carolina.andre@storaenso.com

Göran Pelleberg

Produktionschef, Stora Enso Plantor
070-366 56 29 goran.pelleberg@storaenso.com

Yvonne Hedman Nordlander

Förädlingsspecialist, Stora Enso Plantor
yvonne.hedman.nordlander@storaenso.com

Emma Spåls

Fröodlingschef, Stora Enso Plantor
073-836 56 06 emma.spals@storaenso.com

Margareta Persson

Odlingschef, Stora Enso Plantor
070-628 15 45 margareta.persson@storaenso.com

Hanna Andersson

Affärschef, Stora Enso Plantor (föräldraledig)
070-307 11 54 hanna.andersson@storaenso.com

Vägsamfälligheter

Moms samfälligheter

Högsta förvaltningsdomstolens domar (HFD) har ni slagit fast att en samfällighetsförening som har till ändamål att endast tillgodose deltagande fastigheters behov, inte bedriver momspliktig verksamhet och ska därför inte vara skyldig att deklarera och betala moms. Men Skatteverket analyserar nu domarna från HFD och kommer att återkomma med närmare besked om hanteringen av moms. Till dess följer vi Skatteverkets anvisningar och kommer att uppdatera på denna sida när det är klart, samt lägga upp formulär för att registrera moms.

 

Skatteverkets information om moms i en samfällighetsförening (extern länk)

Skatteverkets bedömning var fel - samfällighetsföreningar är inte momsskyldiga! - Riksförbundet Enskilda Vägar  (Extern länk)

 


För vägavgifter från vägföreningar där Stora Enso skog och mark AB är andelsägare

Fakturaadress:
Stora Enso Skog och Mark AB
Åsgatan 22
791 80 Falun
Ref: Skog Inköp

Skicka fakturan i PDF format till maildrop.se@storaenso.com alternativt som e-faktura. Se PDF för mera information.
Frågor om vägavgifter skickas till skog.inkop@storaenso.com

Mer information om fakturor till Stora Enso skog och mark AB

PDF
Vägföreningars fakturor till Stora Enso Skog och Mark AB
159.55 KB
Download